Лали Еспосито

Македонски форум за Лали Еспосито lali-esposito.forummk.com
 
HomePortalCalendarПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share
 

 50 Cent-Куртис Џејмс Џексон III

Go down 
АвторПорака
An4i
Модератор
An4i

Posts : 276
Парички : 381
Репутација : 1
Join date : 2009-12-19
Age : 21
Location : Дома

50 Cent-Куртис Џејмс Џексон III Empty
ПишувањеПредмет: 50 Cent-Куртис Џејмс Џексон III   50 Cent-Куртис Џејмс Џексон III EmptyНед Фед 21, 2010 10:49 am

Куртис Џејмс Џексон III (роден на 6 јули, 1976) [1] подобро познат по неговата сцена Име на 50 Cent, е американски рапер. Тој стана на слава со издавањето на неговите албуми Get Rich or Die tryin '(2003) и масакрот (2005). Двата албума мулти-платина постигне успех, продажба на повеќе од дваесет и еден милион копии во комбинација. [2]
Роден е во Јужна Јамајка, Квинс, Џексон почна да се занимава со дрога на возраст од дванаесет во текот на 1980-тите crack епидемија. [3] По заминувањето на дрога кои се занимаваат за преземање на рап кариера, тој беше застрелан и удари со девет куршуми, за време на инцидентот во 2000 година. По објавувањето на неговиот албум Guess Who's Back? во 2002 година, Џексон бил откриен од рапер Еминем и потпишан на Interscope Records. Со помош на Eminem и Dr. Dre, кој го произведе своето прво големи комерцијални успеси, Џексон стана една од највисоките во светот продажба рапери. Во 2003 година, тој го основал издавачка куќа G-Unit Records, кој потпиша неколку успешни млади рапери како Бак, Lloyd Banks и Tony Yayo.
Џексон има ангажирани во борбите со други рапери, вклучувајќи Ja Rule, Бак Млади, The Game, Cam'ron, Fat Joe, и Rick Ross. Тој, исто така, води една актерска кариера, се појавуваат во полу-автобиографски филм Get Rich or Die tryin 'во 2005 година, војната во Ирак филмот Старт на Храбар во 2006 година, и праведни Убиј во 2008 година. Џексон е една од најбогатите хип-хоп изведувачи, кои имаат нето-богатство се проценува на US $ 440 милиони во 2008 година.

_________________
50 Cent-Куртис Џејмс Џексон III Bgmileycyrus2411
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
50 Cent-Куртис Џејмс Џексон III
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Лали Еспосито :: Музика :: Хип Хоп-
Отиди до: