Лали Еспосито

Македонски форум за Лали Еспосито lali-esposito.forummk.com
 
HomePortalCalendarПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Jay Z - Shawn Corey Carter

Go down 
АвторПорака
An4i
Модератор
An4i

Posts : 276
Парички : 381
Репутација : 1
Join date : 2009-12-19
Age : 21
Location : Дома

Jay Z - Shawn Corey Carter Empty
ПишувањеПредмет: Jay Z - Shawn Corey Carter   Jay Z - Shawn Corey Carter EmptyНед Фед 21, 2010 10:55 am

Shawn Corey Carter попознат како Џеј-Зи (Jay-Z) (Њу Јорк, 4 декември, 1969[1]) еамерикански рапер, основач и претседател на дискографските куќи Roc-A-Fella и Def-Jam. Тој е и ко-сопственик на клубот Њујорк 40/40 и НБА. Џеј-Зи е еден од најуспешните рапери на 1990-тите и беше изгласан за еден од најдобрите светски рапери во глобала[2] having a net worth of over $150 million,[3]. До денес, тој има објавено десет албуми, а се потпишува и како автор на многу светски хитови. Џеј-Зи е исто така еден соработник за многу млади групи.

Џеј-Зи долго време беше во врска со познатата Р&Б пејачка Бијонсе Ноулс. Во 2006, беа додадени на списокот на 100 највлијателни парови во светот. Во 2008 година, тие се венчаа на кровот од неговата зграда во Њу Јорк.

_________________
Jay Z - Shawn Corey Carter Bgmileycyrus2411
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Jay Z - Shawn Corey Carter
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Лали Еспосито :: Музика :: Хип Хоп-
Отиди до: