Лали Еспосито

Македонски форум за Лали Еспосито lali-esposito.forummk.com
 
HomePortalCalendarПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Евровизија 2010: Осло, Норвешка

Go down 

Дали ви се допаѓа песната и пејачот кои се одбрани да ја претставува Македонија на Евросонг?
Да
50%
 50% [ 3 ]
Не
50%
 50% [ 3 ]
Општо гласови : 6
 

АвторПорака
An4i
Модератор
An4i

Posts : 276
Парички : 381
Репутација : 1
Join date : 2009-12-19
Age : 21
Location : Дома

ПишувањеПредмет: Евровизија 2010: Осло, Норвешка   Нед Фед 21, 2010 11:26 am

Евровизија 2010 ќе биде 55то издание на Песна на Евровизија. Натпреварот ќе се одржи во Теленор Арената, во општината Беарум, што е лоцирано само неколку километри од Осло, Норвешка, но сепак Евровизијата ќе се одржи во Осло поради тоа што Арената е скоро во главниот град. Норвешка стана домаќин на оваа Евровизија заблагодарувајќи и се на победата на Александар Рибак со песната „Бајка“ која триумфираше во Москва. Ова ќе биде трет пат Евровизија да се оддржува во Норвешка, следејќи ги претходните во 1986 и 1996. Полуфиналињата ќе се оддржат на 25 и 27 мај, а финалето на 29 мај 2010.Норвешкиот министер за Култура, Тронд Гиске, и директорот на националниот јавен сервис и телевизија (НРК), Ханс-Торе Бјеркаас, се договорија на буџет од 17 милиони евра. Буџетот е многу помал од оној во Москва, но поголем од буџетот во 2007, во Финска. На прес-конфренецијата во Осло на 27 мај 2009, беше најавено дека шоуто ќе се оддржи во Осло Метрополиската Арена. Но НРК дискутираше дека Осло е единствениот град кој има можност од толкав капацитет на сали и инфраструктура за оддржување на шоуто. На 3 јули 2009, беше одлучено дека шоуто ќе биде во новата Теленор Арена, во близина на Осло.

______________________________________________SHARE THE MOMENT

Слоганот и темата за Евровизија 2010. беа претставени вчера на конференцијата за новинари во Осло, главниот град на Норвешка. Официјалниот слоган на 55. Евровизија гласи: „Share the Moment“ (Сподели го моментот). Свант Стокселиус го пофали начинот на кој националната телевизија на Норвешка се справува со моменталните подготовки за Евровизија. “Никогаш не сум видел досега да една национална телевизија, организатор на Евровизија, да биде толку подготвена во овој дел од годината кога е во прашање Евровизијата“. -изјави Свант.

“Ние ја делиме Евровизијата, не само што ја пренесуваме“ - објасни телевизискиот продуцент на Норвешка за Евровизијата, Хас Линдмо. “Фактот дека Евровизија е единствен настан кога само еднаш во годината, 125 милиони Европјани прават иста работа - го следат овој голем натпревар. Не е битно дали е на Исланд, во Португалија, во Ерменија, или овде во Осло“ - изјави Линдмо.

________________________________________________
Според мене пејачот и песната од Македонија се ужас.Само ке ни ја срамат државата и сигурно нема да влезат во финале со ваков пејач и песна!
________________________________________________
Коментирајте!И И кажете дали ви се допаѓа песната која е одбрана да ја претставува Македонија на Евросонг?

_________________


Последната промена е направена од An4i на Нед Фед 21, 2010 3:17 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
lara casi angeles

lara casi angeles

Posts : 32
Парички : 37
Репутација : 0
Join date : 2010-02-19

ПишувањеПредмет: Re: Евровизија 2010: Осло, Норвешка   Нед Фед 21, 2010 2:31 pm

мене многу ми се допага песната најубава оваа беше ама пејачот е за никаде-сељак е...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
An4i
Модератор
An4i

Posts : 276
Парички : 381
Репутација : 1
Join date : 2009-12-19
Age : 21
Location : Дома

ПишувањеПредмет: Re: Евровизија 2010: Осло, Норвешка   Нед Фед 21, 2010 3:18 pm

малце е сменета анкетата
а според мене не...имаше и поубави песни и подобри изведувачи

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
*sofeks*:D
Администратор
*sofeks*:D

Posts : 281
Парички : 365
Репутација : 0
Join date : 2009-10-31
Age : 22
Location : ХоУм☻☺

ПишувањеПредмет: Re: Евровизија 2010: Осло, Норвешка   Саб Фед 27, 2010 7:24 pm

Мене баш ми се допаѓа песната.

_________________

♥️у♥️
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.lali-esposito.forummk.com
An4i
Модератор
An4i

Posts : 276
Парички : 381
Репутација : 1
Join date : 2009-12-19
Age : 21
Location : Дома

ПишувањеПредмет: Re: Евровизија 2010: Осло, Норвешка   Саб Фед 27, 2010 9:38 pm

А пејачот??

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
emu6

emu6

Posts : 6
Парички : 8
Репутација : 0
Join date : 2010-01-31
Age : 22
Location : Битола

ПишувањеПредмет: Re: Евровизија 2010: Осло, Норвешка   Пон Мар 01, 2010 10:03 am

мене не ми допаѓа песната, а уште помалце пејачот!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Евровизија 2010: Осло, Норвешка   

Вратете се на почетокот Go down
 
Евровизија 2010: Осло, Норвешка
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Лали Еспосито :: Општо :: Оф топик-
Отиди до: