Лали Еспосито

Македонски форум за Лали Еспосито lali-esposito.forummk.com
 
HomePortalБарајРегистрирајте сеВлез

Share
 

 2012 (the end of the world)

Go down 
АвторПорака
An4i
Модератор
An4i

Posts : 276
Парички : 381
Репутација : 1
Join date : 2009-12-19
Age : 22
Location : Дома

2012 (the end of the world) Empty
ПишувањеПредмет: 2012 (the end of the world)   2012 (the end of the world) EmptyНед Фед 21, 2010 11:34 am

2012 е американски филм од 2009 год, режиран од Роланд Емерих. Филмот е дистрибуиран од Columbia Pictures, а со снимање започнал во август 2008, во Ванкувер.

Според календарот на Маите, на 21. декември 2012. ќе се случи крајот на светот и човештвото. Кога глобалната катаклизма ќе го претвори светот во тотален хаос, разведениот писател на научно-фантастични романи Џексон Куртис, ќе ги проучува прастарите предвидувања сè со цел за спречување на тотално уништување на човечкиот вид.
2009. година, ценетиот тим на научници потврдуваат глобално уништување и дека светот каков што го знаеме наскоро ќе исчезне. До 2012. планот на светските водачи е да спасат што повеќе луѓе, но невозможно е да ги спасат сите. Кога Џек и неговите две деца отпатуваат кон Јелоустоун, и случајно наидуваат во исушено езеро и откриваат тајна на скорешната апокалипса која ја криела владата дотогаш. Џексон мора да ја превземе работата во своите раце додека тргнува на паралелна трка за да се спаси себеси и својата фамилија. Притоа се сведоци на потреси, вулкански ерупции, цунами, и сите други елементирани непогоди, кои Земјата му ги нанесува на човештвото.

Режирано од Роланд Емерих
Продуцирано од Роланд Емерих
Марк Гордон
Харалд Клосер
Лери Џ. Франко
Напишано од Сценарио: Харалд Клосер
Роланд Емерих
Настапуваат Џон Кјусак
Аманда Пит
Тенди Њутон
Оливер Плет
Музика од Харалд Клосер
Дистрибутер Columbia Pictures
Премиерни датум(и) 11 ноември 2009
Времетраење 158 мин.
Држава САД
Јазик англиски
Буџет $200 мил.-260мил. – 260
Бруто добивка $620,486,82

_________________
2012 (the end of the world) Bgmileycyrus2411
Вратете се на почетокот Go down
*sofeks*:D
Администратор
*sofeks*:D

Posts : 281
Парички : 365
Репутација : 0
Join date : 2009-10-31
Age : 23
Location : ХоУм☻☺

2012 (the end of the world) Empty
ПишувањеПредмет: Re: 2012 (the end of the world)   2012 (the end of the world) EmptyСаб Фед 27, 2010 7:22 pm

Научна фантастика...

_________________
2012 (the end of the world) 22xr0o
♥️у♥️
Вратете се на почетокот Go down
http://www.lali-esposito.forummk.com
 
2012 (the end of the world)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Лали Еспосито :: Филмови :: Играни Филмови-
Отиди до: