Лали Еспосито

Македонски форум за Лали Еспосито lali-esposito.forummk.com
 
HomePortalCalendarПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Аврил Лавињ

Go down 
АвторПорака
*sofeks*:D
Администратор
avatar

Posts : 281
Парички : 365
Репутација : 0
Join date : 2009-10-31
Age : 22
Location : ХоУм☻☺

ПишувањеПредмет: Аврил Лавињ   Чет Ное 12, 2009 6:44 pm

Аврил Рамона Лавињ (родена 27 септември 1984) е канадска поп-рок пејачка/текстописец и актерка која е која е позната по нејзиниот панк


персонал и имиџ. Иако нејзиното име е со Француско потекло, таа на зборува Француски и нејзиното презиме се изговара на англиски начин, повеке или помалку како Ла-виин ("La-veen") . Нејзиното име Аврил значи април на Француски јазик.

Нејзините родители се Џон и Џуди Лавињ, Аврил пораснала во Напан (Napanee); таму се вселила кога имала пер години. Таму таа пеела кантри музика и во црковниот хор и се научила да свири гитара. Таа била пронајдена од нејзиниот прв професионален менаџер, Cliff Fabri, додека си пеела во продавницата за книги Кингстон. За време на нејзиниот настап в Ленокс Комјунити Театарот, Аврил ја приметил Стив Мед, локален фолк пејач, кој ја покани неа да биде вокалистка на неговата песна Допри го небото (Touch The Sky) 1999 за неговиот албум Quinte Spirit. Инпресиониран, ја покани пак да биде вокалистка. На 16 години, таа потпиша договор со Кен Кронгард, the artists-and-repertoire (A&R) репрезентативецот од Arista Records, кој го поканил својот шеф, да ја слуша како пее во студио во Њу Јорк. Таа тогаш ја завршила работата на нејзиниот прв албум. 2002-2003 изгледа, прави обиди да ги поправи песните, Лавињ евентуално се пресели во Л.А, Калифорнија, и го поправи нејиниот албум со Клиф Магнес.

Let go (2001-2003)

Let go беше издаден на 4 јуни 2002 година во САД, достигнувајќи 3 место на топ листите во Австралија, Канада и Велика Британија. Албумот се продаде во 13,197,000 копии низ светот. Беше прогласен за најпродаван албум на годината за пејачка.

Under my skin (2004-2006)

Under my skin беше издаден на 25 мај 2004. Албумот достигна прво место во САД, Велика Британија, Германија, Јапонија, Австралија, Канада, Мексико, Аргентина, Шпанија, Ирска, Тајланд, Кореја и Хонк Конг. Албумот во првата недела од објавувањето се продаде во 380,000 копии во САД.

The best damn thing (2007)

The best damn thing е третиот албум на Аврил Лавињ издаден во април 2007. Првиот сингл од овој албум е песната Girlfriend.


Тука поставивајте и слики од неа Very Happy I love you
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.lali-esposito.forummk.com
Simple Girl

avatar

Posts : 37
Парички : 42
Репутација : 1
Join date : 2009-11-08

ПишувањеПредмет: Re: Аврил Лавињ   Саб Ное 28, 2009 9:30 pm

Јас ке поставам подоцна..иначе пре убава е ја обожавам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
*Maya
Портал Уредувач
avatar

Posts : 74
Парички : 92
Репутација : 0
Join date : 2009-11-29

ПишувањеПредмет: Re: Аврил Лавињ   Пон Ное 30, 2009 12:08 am


_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
*sofeks*:D
Администратор
avatar

Posts : 281
Парички : 365
Репутација : 0
Join date : 2009-10-31
Age : 22
Location : ХоУм☻☺

ПишувањеПредмет: Re: Аврил Лавињ   Пет Дек 04, 2009 3:44 pm

Браво *Maya! Супер се сликите! Wink

_________________

♥️у♥️
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.lali-esposito.forummk.com
An4i
Модератор
avatar

Posts : 276
Парички : 381
Репутација : 1
Join date : 2009-12-19
Age : 20
Location : Дома

ПишувањеПредмет: Re: Аврил Лавињ   Саб Дек 19, 2009 12:13 pmВратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Simonka19Posts : 111
Парички : 163
Репутација : -2
Join date : 2009-12-21

ПишувањеПредмет: Re: Аврил Лавињ   Пет Јан 01, 2010 4:23 am

Закон е!Ја обожаваам!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Marti.Igarzabal

avatar

Posts : 32
Парички : 37
Репутација : 0
Join date : 2009-12-25

ПишувањеПредмет: Re: Аврил Лавињ   Вто Јан 05, 2010 5:42 pm

Ја обожаваммм најубава е и најубаво пее
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Аврил Лавињ   

Вратете се на почетокот Go down
 
Аврил Лавињ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Лали Еспосито :: Музика :: Рок-
Отиди до: