Лали Еспосито

Македонски форум за Лали Еспосито lali-esposito.forummk.com
 
HomePortalCalendarПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Nelly Furtado

Go down 
АвторПорака
*sofeks*:D
Администратор
*sofeks*:D

Posts : 281
Парички : 365
Репутација : 0
Join date : 2009-10-31
Age : 23
Location : ХоУм☻☺

Nelly Furtado Empty
ПишувањеПредмет: Nelly Furtado   Nelly Furtado EmptyПет Ное 13, 2009 11:49 pm

Нели Ким Фуртадо (роден 2 декември, 1978) е Португалски-канадски пејач-текстописец, музички продуцент, актерка и. Таа има продадено над 18 милиони албуми ширум светот, а моментално живее во Торонто. Фуртадо пораснав во Викторија, Британска Колумбија, Канада.

Фуртадо дојде до слава во 2000 година со издавањето на нејзиниот деби албум "Ајде, Нели!, Во кој нејзиниот пробив Греми награди за победа сингл" Јас сум како птица ". Откако ќе стане мајка и ослободување на помалку комерцијално успешен фолклор (2003), таа се врати е познат во 2006 година со пуштањето на Loose и нејзиниот хит сингловите "хаотичен", "Maneater", "All Good Things (Come до крај)" и "Say It Right."

Во 2009 година, Фуртадо објавен првиот нејзиниот должина на шпански албум "Ми план", која содржи својот прв соло број 1 на Билборд Хот латински Tracks, "Манос Al Aire", останувајќи на врвот позиција за 4 последователни недели, Таа, исто така, направија историјата со тоа што е првиот Северно-американски уметник да се постигне број 1 со оригиналниот шпански песна на латински песни, на албумот исто така успеа да деби во Топ 40 во САД.

Фуртадо е познат за експериментирање со различни инструменти, звуци, жанрови, вокални стилови, и јазици. Оваа разновидност е под влијание од страна на нејзините широки музички вкус и нејзиниот интерес во различни култури.

Nelly Furtado Zxnwhy

Nelly Furtado 2ug1hcn

Nelly Furtado 209soq8
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.lali-esposito.forummk.com
An4i
Модератор
An4i

Posts : 276
Парички : 381
Репутација : 1
Join date : 2009-12-19
Age : 21
Location : Дома

Nelly Furtado Empty
ПишувањеПредмет: Re: Nelly Furtado   Nelly Furtado EmptyСаб Дек 19, 2009 11:08 pm

Nelly Furtado Nelly_furtado-5654
Nelly Furtado Nelly-furtado-1
Nelly Furtado 2-nelly-furtado-400a061107
Nelly Furtado Nelly-furtado
Nelly Furtado Nelly_furtado_loose_15
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Nelly Furtado
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Лали Еспосито :: Музика :: Поп-
Отиди до: