Лали Еспосито
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Лали Еспосито

Македонски форум за Лали Еспосито lali-esposito.forummk.com
 
HomePortalБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Kanye West

Go down 
АвторПорака
An4i
Модератор
An4i

Posts : 276
Парички : 381
Репутација : 1
Join date : 2009-12-19
Age : 22
Location : Дома

Kanye West Empty
ПишувањеПредмет: Kanye West   Kanye West EmptyНед Фед 21, 2010 11:03 am

Kanye West Omari роден на 8 јуни, 1977) е американски рапер, пејач, музички продуцент и актер. Западот стана првиот на слава како производител за Roc-A-Fella Records, каде што на крајот постигнати признание за неговата работа на Jay-Z албумот на планот, како и хит синглови на музички уметници, вклучувајќи Alicia Keys, Лудакрис, и Џенет Џексон. Неговиот стил на производство, првично се користи стан-up вокал примероци од душа песни инкорпорирани со сопствената тапани и инструменти. Меѓутоа, подоцнежните продукции видам проширува својата музичка палета и изразување на влијание, опфаќајќи 70 R & B, поп барок, патувањето хоп, арена рок, фолк, алтернатива, електроника, поп-синтисајзер, како и класичната музика.
Запад издаде својот деби албум The College Dropout во 2004 година, својот втор албум Late Registration во 2005 година, неговиот трет албум дипломирањето во 2007 година, а неговиот четврти албум 808s & Heartbreak во 2008 година. Неговите четири албуми добија бројни награди, вклучувајќи кумулативни дванаесет Grammys, и позитивна критика. Сите беа многу комерцијално успешен, со 808s Heartbreak & стане неговиот трет последователен # 1 албум во САД врз порака. Западот, исто така, води сопствена издавачка куќа добра музика, дом на уметници како John Legend, Општа и Kid Cudi. Западот маскота и заштитен знак е "Dropout мечка", кадифено мече, што се појави на покривот на три од неговите четири албуми како и разни единствено покрива и музички спотови.
About.com рангирана Kanye West # 8 на нивниот "Топ 50 Хип-хоп продуценти" листа.на 16 мај, 2008, Kanye West бил крунисан од страна на МТВ, како на годинава # 1 "Најдобри МЦ во играта."

Kanye West е роден во Атланта, Џорџија, , каде живеел со неговите родители. Кога тој беше три години, неговите родители се развеле, а тој и мајка му се пресели во Чикаго, Илиноис. Неговиот татко беше Реј Запад, поранешен Црн Пантер, кој беше еден од првите црна photojournalists на Атланта-весник Уставот, и сега е Кристијан советник. Запад мајка, д-р Donda Запад, беше професор по англиски јазик на Кларк Атланта универзитет, и претседател на англиски јазик "во Чикаго на Државниот универзитет пред пензионирањето да послужи како Западот менаџер. Тој бил израснат во средната класа, позадина, присутните Поларис High School во предградието на Oak Lawn, Илиноис, откако живее во Чикаго.Запад кредити неговата женска природа да се подигнат од страна на неговата мајка. Кога била прашана за неговите оценки во средно училиште, Западна одговорил: "Јас добив А и Б. И не сум дури frontin '".
Запад присуствуваа уметност класи на Американската академија за уметност во Чикаго, а исто така се пријавила на Државниот универзитет во Чикаго, но испадна да се фокусира на својата музичка кариера. Додека одат на училиште, Западна произведени за локални уметници. Тој подоцна се стекна слава со производство на хит синглови за големите хип хоп / R & B уметници, вклучувајќи ги и Jay-Z, Talib Kweli, Cam'ron, Paul Wall, Општа, Mobb Deep, Jermaine Dupri, Scarface, The Game, Alicia Keys, Џенет Џексон, John Legend меѓу другите. Тој, исто така "духот-произведена" за негов ментор Deric Angelettie, според неговата песна "последниот повик" и кредити на Nas ' "тате Бил Playa".
Рана кариера
Запад звукот е липсваха на Jay-Z's критиката албум планот, издадена на 11 септември, 2001. Неговата работа беше поставени на олово сингл "Izzo (HOVA)", "Срцето на градот (не е бр љубов) "и diss песна против Нас и Mobb Deep наречен" Takeover "; Запад има работено и со Mobb Deep Nas од патеката на порака.Запад набрзо станале голем име во хип-хоп продукција, по излегувањето на албумот, но се мачеше да најде начин за да добиеш евиденција договор. Jay-Z призна дека Roc-A-Fella беше првично не се подготвени за поддршка на Запад како рапер, тврдејќи дека не го видам како продуцент прво и основно.на повеќе издавачки куќи се чувствува тој не беше како што се продава како рапери, кои ја портретираат " улица сликата "истакнати во хип хоп културата.
The College Dropout (2002-04)
На 23 Октомври, 2002, Западот беше вмешан во речиси фатална сообраќајна несреќа додека вози дома од студиото. Во несреќата што се предвидени инспирација за Западот првиот сингл, "Преку Wire". Запад на верата е очигледна во многу од неговите песни, како "Исус Чекори", кој станал главен во неговата корист настапи, како Live 8 концерт .Овие песни беа претставени на запад на деби албум, The College Dropout, кој беше објавен на Roc-A-Fella Records во февруари 2004 година, и отиде за да добие позитивна критика. Албумот, исто така, дефинирани во стил, за кои Западот ќе стане познат, вклучувајќи и земање мостри каламбур. Албумот на крајот беше потврдено трокреветни платина. Гостин настапи вклучени Jay-Z, Ludacris, GLC, последица на тоа, Talib Kweli, Mos Def, Common, и Syleena Џонсон. Албумот, исто така, вклучени во сингл, "Сите паѓа" и "Нова тренингот план", како и Twista број еден ", бавна Jamz". Во текот на 2003 Вест, исто така, е и копродуцент песни за британскиот пејач Javine Hylton, дури и се појавува во спотот играат во Реал Нештата љубовта интерес на Javine.
Западот бил вмешан во финансиски спор околу Royce Da 5'9 " 's песната" срцето ", произведени од страна на Западот и објавен на градилиште & Destroy: The Lost Sessions. Ројс Западот тврди дека никогаш не ги плаќале за победи, но снимен кон неа, и објавена неа; расправа го на победи, оригиналниот корисници одлучи да не се купуваат од Запад. По несогласувањето, Западот вети дека никогаш да не работат со Ројс повторно.Други Kanye West-произведена хит синглови за време на периодот на колеџ Dropout бешеобјавена вклучени "Се премислив" од Keyshia Cole, "Overnight Celebrity" од Twista и "Разговор за нашата љубов" со ракија.
Регистрација доцна (2005)


Западот и Jamie Foxx вршење на "Златна копач" на Демократската конвенција во Денвер, Колорадо
Земање на повеќе еклектична рута, Западна соработувале со американската филмска резултат композитор Jon Brion за изградба на својот втор албум, доцната регистрација, кој беше објавен на 30 август, 2005. Како и нејзиниот претходник, сафомор напор освои признанија од универзален музички критичари. Доцна Регистрација врвот безброј критичар анкетите и бил почитуван како најдобар албум на годината од страна на голем број публикации, вклучувајќи ги и САД денеска, Spin, and Time. Ролинг Стоун за албум доделена највисоката позиција на крајот од нивната година евиденција листа и поздравена како "неселективно великодушни, апсурдно виртуозна хип-хоп, класика." Записот заработени број еден спот на селото Глас на Pazz & Jop критичарите анкета на 2005 година за втората последователна година. Доцна Регистрација исто така беше комерцијален успех, продавајќи над 860.000 копии во првата недела сами и врвот на Билборд 200. Grossing над 2,3 милиони единици се продаваат во Соединетите Држави само до крајот на годината, беше доцна за регистрација се смета од страна на индустријата за набљудувачите како единствениот успешен албум majorly порака од падот на 2005 година, една сезона, кој беше поразен од постојано опаѓање на продажбата на ЦД. На сафомор албум заработил осум Греми номинации вклучувајќи и албум на годината и регистар на годината за песната "Златен копач ". Албумот е тројно платина уверение.
На 22 август, 2005 година, на MTV специјални Сите очи на Kanye West емитуваше, во која Западот зборуваше против хомофобија во хип-хопот. Тој тврдеше дека хип-хопот секогаш бил за "зборуваат на вашиот ум и за се урива бариери, но сите во хип-хопот ги дискриминира геј луѓе." Тој потоа се одрази и на лично искуство. Тој рече дека тој е "пресвртна точка", кога се реализира една од неговите братучеди беше геј. Тој рече дека во однос на ова искуство: "Ова е мојот братучед. Го сакам и сум бил дискриминаторски однос кон хомосексуалците." Тој го привлече споредба меѓу Афроамериканците "борбата за граѓански права и денес е геј права движење. Следната година, во едно интервју со Entertainment Weekly, Западна понатаму expounded своите искуства и ставови во врска со односот помеѓу црно и геј заедниците.
Во септември 2005 година, Запад најави дека ќе ги ослободам неговите Pastelle Облека линија во пролетта 2006 година: "Сега кога сум на Греми под мојот појас и Доцна Регистрацијата е завршена, јас сум подготвен да ја започне својата облека линија следната пролет." Моменталната состојба на овој проект е непознат. Во таа година, произведени на Запад хит сингловите "Врати се" со Заедничка и "Dreams" од The Game.
Дипломирањето (2007)
Во 2007 година, беше најавено дека Запад ќе глуми во серија во режија на Лери Чарлс.Тој работи на пилот-епизодата за изминатите две години со Лери Чарлс и Рик Рубин. Тој, исто така имаше ова да се каже 14 јануари: "Јас не би го сторил нешто како клише како реалност покаже. Барем дај ми кредит за да биде покреативна од тоа. Тоа е ситуативен половина час комедија. Тоа е измислен, и лабаво врз основа на мојот живот. "Западот, исто така соработува со јапонски хип-хоп група Teriyaki Boyz да произведе единствена" Јас Сепак Love Her, "повикување на Заедничката од 1994 година сингл" I Used To Love HER ". Покрај ова, во текот на една радио појавување во почетокот на 2007 година, Запад, како и многу од неговите врсници, снимен на импровизиран слободен стил на популарната песна "Фрли Некои D's". Западот за печатење стана многу популарен поради различните став го зеде. Песната што на сите други рапери е за автомобилската венчиња, беше искористена од страна на Западот да комично да се однесува на Г-чаша гради. Поради неочекуваниот успех на песната, на запад таму да се направи видео за слободен стил, во која тој се гледа свири неговата "стара Доц Cousin '.


Западот со Били Декември
Западна е исто така вклучени во нова песна наречена "Класик (подобро од кога и да е јас сум)". Тоа беше се верува дека се еден за, graduation, бидејќи тој е опремен на патеката, но брзо Ники објасни дека тоа е за Nike Air Force 1's годишнина. Тој требаше само да биде ексклузивен песна за компанијата.
На 25 март 2007 година, тој и татко му на Ray West помогнато Светски ден на водата од страна има "Прошетка за вода" митинг. По две години пауза, Запад се враќа за да се моден колумнист во списание комплекс начин на живот.On July 7, 2007, Запад врши со полицијата и John Mayer на Американскиот натпревар во живо на Земјата. Западот беше домаќин на 17 август издание на британската комедија-разни шоу во петокот вечер проект.
Во јули 2007 година, Запад е изменета на порака на датумот на graduation, неговиот трет албум, од септември 18, 2007, на истата порака на датумот како албум на 50 Cent's Curtis, 11 септември, 2007. 50 Cent подоцна тврдеше дека ако се да на дипломи продаде повеќе плочи од Кертис, тој ќе престане ослободување соло албуми.Сепак, 50 Cent подоцна ќе ги отфрлат неговите коментари.Албумот е сертифицирана двојно платина.Гостин настапи вклучени T-Pain, Mos Def, и Lil Wayne.
"Кога слушнав дека нешто за дебата, мислев дека е stupidest нешто. Кога моите албуми и 50 капки албумот на капки, you're gonna добие многу добра музика во исто време.
На 26 август, 2007, Запад се појави како самиот себе си на HBO телевизиско шоу амбиент кој се користи како платформа за премиер неговиот нов сингл "Добар Живот" за време на крајот кредити. На 9 септември 2007 година, Запад изведена во 2007 година MTV Video Music Awards, губејќи во секоја категорија тој беше номиниран за; тој даде говор лут веднаш потоа. (види "Спорови" раздел)
По МТВ несогласувањата, Западот беше номиниран во осум категории за Греми награда на 50-годишниот Греми награди.Тој освои четири од нив, [5], вклучувајќи Најдобар Рап албум на дипломи и за Најдобра Рап соло изведба за "Stronger" од дипломирањето.За време на четиричасовната телевизија Греми награди за церемонијата, Вест, исто така, врши две песни: "Stronger" (со Daft Punk) и "Hey Mama" (во чест на неговата неодамна почината мајка).
Сјај во мракот турнеја, 808s & Heartbreak (2008-денес)


Запад врши во Обединетите центар во Чикаго


Вршење на Запад во 2008 година
Западот ја започна на Glow In The Dark турнеја во Сиетл во Ки Арена на 16 април.Турнејата беше првично закажан да заврши во јуни во Синсинати, но беше продолжена во август. Во текот на турнејата на Запад се приклучи со различна група на отворањето на акти, вклучувајќи Lupe Fiasco, Ријана, NERD, DJ Мода и Gnarls Barkley. On June 15, Западот е закажан за вршење на крајот од ноќта во собата на Bonnaroo музички фестивал.Неговата изведба започна речиси два часа и на крајот се кандидираше за половина од alloted време, angering многу фанови во публиката. Запад подоцна напиша логирање налутија на својот блог, што ги обвинува организаторите на фестивалот, како и Pearl Jam's претходниот сет, кој трчаше подолго од очекуваното.
На 7 септември, Западот дебитира нова песна "Љубов Заклучување" во 2008 година MTV Video Music Awards. "Љубовта Заклучување" rapping карактеристики не само пеење и употреба на авто-мелодија уред. Оваа песна се појави на Запад четвртиот студиски албум, 808s & Heartbreak. На новиот албум се очекува да биде издаден на 16 декември, но Западот објави на својот блог на 24 септември 2008, што заврши на албумот и дека ќе биде ослободување тоа некаде во ноември, порано од претходно планираното. Во почетокот на октомври, Западна направи изненадување со изглед на ТИ концерт во Лос Анџелес, каде што тој наведува дека 808s Heartbreak & требаше да бидат објавени на 25 ноември и покрај тоа што всушност беше објавен на 24-тиот, како и дека вториот сингл е "безмилосен". Албумот е уште еден број еден албум за Западот, иако во првата недела броеви на кратко падна и заклучен со 450.145 продадени.
Заедно со Alicia Keys, Ријана, Taylor Swift, Leona Lewis, а други, Западна настапи на американските музички награди церемонија на 23 ноември. Истата ноќ тој AMA освои две награди, вклучувајќи Омилен Рап / Хип-Хоп албум за заклучен и Омилен Рап / Хип-Хоп Машко уметник. Запад врши на Националната демократска конвенција во Денвер во август 2008 година, заедно со Wyclef Jean и NERD во поддршка на Barack Obama. На 20 јануари 2009 година, Kanye West врши во Младинскиот Сесијата Бол хостирано од МТВ за инаугурацијата на Обама.
На 17 февруари, 2009, беше именуван Западот еден од Топ 10 Стилски Повеќето мажи во Америка од страна на GQ. Следниот ден, 18 ФЕВРУАРИ 2009, Вест доби Меѓународна мрежа Соло Легенда на Brit Awards во 2009 година. Запад беше во присуство, но не прифатила неговиот наградата со видео говор, велејќи дека "Барак е 'најдобар Interracial Машко', но јас сум горд да биде најдобра меѓународна мрежа во светот.
Во април 2009 година, Kanye West снимена песна наречена "Ураган", со 30 секунди до Марс, и тоа ќе го објави на третиот албум на бендот Ова е војна.
Во есента 2009 година, на запад е во собата за да неговиот прв анимиран телевизор гостин изглед, Фокс на новиот анимиран телевизиски серии, во Кливленд Покажи (а нуспроизвод на Family Guy). Западот е поставено на глас "Кени Вест", а соперник на Кливленд Браун син. Производителите изјави работа со Западот беше многу добро искуство и причина тие избраа него беше затоа што знаев дека е фан на Family Guy.
Музички стил и влијаниеЗапад помагање производство на 1 секунда Филм соработка во февруари 2009
На почетокот на неговата кариера, Kanye West's производство стил често се користи стан-up вокал примероци, обично од душа, песни, со сопствената тапани и инструменти. Првата голема етикета песна тој беше произведена од The Truth Beanie Sigel, и неговатапрвата голема порака featuring неговата заштитна марка вокал за земање мостри стил е "Ова не може да бидат живот", една песна од Jay-Z's династијата: Roc La Familia. Западот вели дека грабаше до ритамот на тапанот Dr. Dre's "Xxplosive" да се користи како замена за неговата тапани на "Ова не може да бидат живот".
Западот вели дека Wu-Tang Clan производител РЗА влијание врз него во неговиот стил, и рече дека на повеќе наврати дека Wu-Tang рапери Ghostface Killah и Ol 'Dirty Bastard беа некои од неговите омилени сите времиња. Изјави од страна на Kanye West:
"Wu-Tang? Јас и моите пријатели се зборува за тоа цело време ... Ние мислиме дека Wu-Tang беше еден од најголемите влијанија што се далеку, како движење. Од жаргон на стил на облекување, skits, примероците. Слично на [производство] стил го користам, РЗА е тоа да го направам. "
РЗА самиот зборува доста позитивно на споредби:
"Сите добро. Добив супер почитување на Кени. Тој дојде до мене за година или две години. Ми даде луд пофали и благословите ... За луѓето да се каже Wu-Tang инспирира Kanye, Кени е еден од најголемите уметници во светот. Тоа се навраќа на она што го велат: "Ву-Танг е вечно." Кени ќе ги инспирира луѓето да бидам како него. "По сослушувањето неговата работа на планот, РЗА тврдеше дека факел-поминува се случи помеѓу него и Запад, велејќи:" За чевлите Мора да се полнат. Ако не можам тоа, некој друг е gonna do it. Тоа е како јас ја чувствувам за рап денес.
По критички и комерцијален успех на неговиот деби The College Dropout, отиде на Западот да експериментираат со својот стил на производството за наредните албуми. Регистрација доцна - за време на која тој соработувал со филмски композитор Jon Brion - Запад да го видам на повеќе "филмски" пристап кон хип-хоп звук, комбинирање на неговиот потпис за земање мостри стил со рог рифови, петелки пијано, гудачки аранжмани, и разни други оркестар за производство на богат, многослоен инструментализација. Неговиот стил уште повеќе се развила во текот на концепцијата на дипломи, за кои тој се тешки употреба на синтисајзер и ритам-базирани футуристички звучни ефекти, а дистанцира од душа примероци, Залагајќи се за повеќе различни еклектични interpolations крената од уметници се движат од Elton John и Michael Џексон да Daft Punk и Public Enemy.
Заедно со извршување како продуцент и рапер подоцна, Западот има дополнително покажува интерес за ескалацијата во пеење во текот на неговата кариера. Првите знаци може да се најде во рамките на колеџ Dropout, која задржа "вселенски брод", една трака која опремен со хорот предадена од страна на Западот во мелодична, полу-rapped, half-пееше стил - начин не се премногу различни и од време на време се користи од страна на неговиот Ghostface омилени рапери и ODB. Во средината на 2008 година, додека гостинот улоги на повеќе други уметници 'синглови, Западна прв почна да пее стиховите како со авто-мелодија на сила на Young Jeezy's "Стави" и без врска Fonzworth Бентли's "Сите". Таа на крајот кулминираше со издавањето на олово сингл "Љубовта Заклучување", од Западна четвртиот албум 808s & Heartbreak. Песната стои како прв соло единствено од страна на Западот да ја опцијата практично нема rapping она што, наместо пееше целосно користење на авто-мелодија ефект.


Запад придружуван од единаесет-парче камерен оркестар
Додека неговата употреба на земање мостри се намали со текот на времето, Западот производство продолжува да карактеристична особина и сложена низа аранжмани. Оваа карактеристика стана од него слушаше англиски патување хоп група Portishead, чија 1998 Roseland NYC албум во живо Live, Њу Јорк со Филхармонија него го инспирираа да се вклучат низа делови во неговото хип-хоп продукција.И покрај тоа што тој не можеше да си дозволи во живо инструменти надвор виолина рифови обезбедени од израелски виолинист Miri Ben-Ari околу времето на неговиот деби албум, после и комерцијален успех му е дозволено да ангажираат својата сопствена единаесет-парче гудачки оркестар. За време, запад стоеше како единствена актуелна турнеја на поп-ѕвезда со гудачки дел.
Западот има во неколку наврати изјави дека надвор од работа, го фаворизира слуша рок музика повеќе од хип-хоп. Тој наведува Франц Фердинанд, Red Hot Chili Peppers, The Killers и како што некои од неговите омилени повеќето музички групи. Покрај тоа, на graduation, Запад влечеле инспирација од арена рок групи како што се У2, The Rolling Stones и Лед Цепелин за мелодија и прогресија акорд. И еден навивач и поддржувач на инди култура, Запад користи својот веб-сајт за промоција на нејасни инди рок бендови, до објавувањето на музички спотови и mp3s на дневна основа. Ова музички афинитет, е, взаемно, како што соработуваше со Западот е инди уметници како што се Santigold, Питер Бјорн и Џон Ли и Lykke а неговите песни се качил на за да бидат опфатени безбројпати од страна на огромен број на рок-бендови.
Бизнис вложувања

Во август 2008, Вест открива планира да отвори 10 Fatburger ресторани во Чикаго област; првиот сет беше да се отвори во септември 2008 година во Orland Park. Вториот по што следи во јануари 2009 година, додека на трето место е уште да се пронајде, иако тој процес е завршен. Неговата компанија, KW Foods LLC, купила правата за синџирот во Чикаго. Исто, Западна планира да започне својата модна кариера, и се применува за практиканти со големи европски модни куќи.Тој се должи на порака на сопствената облека линија наречена последните препознаете во 2009 година. Тој, исто така соработуваше со Најк за ослободување на сопствената чевли, Air Yeezys.
На 22 јануари 2009 година, за време на Paris Fashion Week, Западна претстави својата прва линија чевли направени за Louis Vuitton. Линијата беше објавен во летото 2009 година.
Филантропија

Западот ја почна "Kanye West Фондацијата" во Чикаго во 2003 година. Август 24, 2007, Западот беше домаќин на инаугуративната корист да започне концертот на основа на партнерство со посилна американските училишта. Таа е насочена кон помагање на латино и African American престој на децата во училиште и да се добие соодветна едукација преку основно училиште, средно училиште, и колеџ. Фондацијата, исто така, им помага на децата да останат во средно училиште со наоѓање на пат низ музиката. Запад придонесе повеќе од $ 500,000 за неговото основање. Фондацијата има, исто така, се вика "Donda Запад Фондацијата".
Kanye West се појави и учествуваше во многу fundraisers, концерти корист, и има направено заедница работат за ураганот Катрина олеснување, Kanye West Фондацијата, Милиони Повеќе движење, 100 Black Men на Америка, на концертот Live Earth корист, Светски ден на водата митинг и март, Ники траки, и МТВ специјални помага на младите во Ирак на воените ветерани, кои се борат, преку долг и PTSD втора шанса по враќањето дома.
Во февруари 2009 година, Запад придонесе 2 $ да стане производител на 1 Втори Филм, непрофитна заеднички уметнички проект, заедно со повеќе од 11.000 производители колеги низ целиот свет.
Личен живот

Врски
Во мај 2007 година, се отцепи од Западот долго време модел девојка Алексис Rainey.Kanye West и дизајнер Алексис Phifer заврши својата 18-месечен ангажман во 2008 година. Двојката била во врска и исклучување датира од 2002 година, со предлагање на Западот на крајот во август 2006 година. Според еден пријател на двојката врската била протегаат, значително влијание на износот на чиста време и внимание Западот бил посвети на неговата актуелна концертна турнеја. "Секогаш е тажно кога работите како таа цел и ние да останат пријатели", изјави Phifer Луѓе. на запад е во моментов датираат модел Килибарните Роуз.
Мајка's смрт


Donda Запад во август 2007 година
На 10 ноември, 2007, мајката на Запад, Donda Запад, починал од компликации од козметичка хирургија abdominoplasty вклучувајќи и зголемување на градите. [70] TMZ известија дека Беверли Хилс лекар Андре Aboolian беше советувано Donda Западот да не го мозокот поради здравствената состојба што го смести неа се изложени на ризик за срцев удар. Aboolian од неа на друг лекар интернист. Donda никогаш не се состана со препорачана од лекар Aboolian и дека постапките извршени од трето лекар, Јан Адамс.
Адамс Donda испрати сочувство до семејството на Запад, но одби јавно да дискутираат на постапката, поради доверливоста. Тој претходно беше под контрола од страна на медицинскиот одбор. Адамс се појави на Larry King живо на 20 ноември 2007, но оставија пред зборување. Два дена подоцна, тој повторно се појавил, со својот адвокат, се наведува тој бил таму за да "брани". Тој рече дека неодамна објавените резултатите од обдукцијата ", зборуваше за себе". Конечниот извештај Coroner's 10 јануари 2008 година до заклучок дека Donda умрел на Запад "коронарна артерија болест и неколку пост-оперативен фактори заради или како последица на липосукција и mammoplasty.
На погреб и погреб за Donda Запад се одржа во Оклахома Сити на 20 ноември, 2007.запад одржа својот прв концерт по погребот на на О2 во Лондон на 22 ноември. Тој посветен на изведба на "Hey Mama", како и за покривање на Патување's "Don't Stop Believin '", за својата мајка, а не па на сите други датуми на неговото Glow во мракот турнеја. [78]
На прес-конференција во декември 2008 година во Нов Зеланд, Западна зборуваше за смртта на мајка си за прв пат. "Тоа беше како да се губи раката и ногата и се обидува да поминувам низ тоа", изјави тој за новинарите.
Во чест на нејзината смрт, гувернер на Калифорнија Arnold Schwarzenegger го донесе "Закон Donda Запад", на законодавство, што го прави задолжително за пациентите да им обезбеди медицинска дозвола за изборни козметичка хирургија.
Правни проблеми
Во декември 2006 година, Роберт "Evel" Knievel тужел Запад за Заштита прекршок во Западот за видео "Touch The Sky". Knievel го прашањето со "сексуално-обвинети видео", во која Западот се нафрла врз личност на "Evel Kanyevel" и обиди се вее со ракета над кањонот. Во тужбата поднесена во федералниот суд тврди кршење на неговата заштитна марка име и прилика. Knievel, исто така, тврди дека "вулгарна и навредлива" слики прикажани во видео штета неговата репутација. Во тужбата бара отштета и да се запре ширењето на видео. [Knievel конечно реши на костим во ноември 2007 година, само неколку дена пред неговата смрт.
On September 11, 2008, Западот и неговиот пат менаџер / телохранител Дон Кроули беа уапсени во Лос Анџелес Аеродром и капариран под обвинение за вандализам углавно злосторство по кавга со папараците, во која Западот и Кроули скршила фотографи 'камери. Запад подоцна беше ослободен од Лос Анџелес Police Department's Пацифик дивизија станица во Калвер Сити на $ 20,000 кауција врска. На 26 септември, 2008 во Лос Анџелес Дистрикт Attorney's Office рече дека тоа не би датотека углавно злосторство точки од обвинението против Западот околу инцидентот. Наместо тоа случај досие беше испратено во градот адвокат канцеларија, која обвини Запад со една точка на прекршочна вандализам, една точка на големите кражби и една точка на батеријата и неговиот менаџер со три точки за секој по 18 март 2009 година. , Западот а Кроули's Обвинителната беше одложен од оригиналниот датум на 14 април 2009 година. ,Западот повторно беше уапсен на 14 ноември, 2008 година во еден хотел во близина на Гејтшед по друг разривам вклучуваат еден фотограф надвор ноќен клуб во Newcastle upon Tyne. Тој подоцна беше ослободен ", без понатамошно дејство", според полициски портпарол.
Спорови

Западот има неколку контроверзии во текот на неговата кариера. На 2 септември 2005 година, за време на концертот корист за ураганот Катрина олеснување на НБЦ, А Концерт за ураганот Рељефна, Западот беше асистент. Текстови стана кога беше презентирање на Западот, како што тој deviated од подготвениот сценарио. Актер Mike Myers, со кого е поврзан Западот да го претстави, искажа следниот и продолжи да чита сценариото. Еднаш тоа беше Запад на ред да зборуваат повторно, тој рече: "Џорџ Буш не се грижи за црни луѓе." Во овој момент, telethon продуцент Рик Каплан отсече микрофон, а потоа да се намали далеку Chris Tucker, кој бил свесен за намалување за неколку секунди. Сепак, на Запад достигна својот голем дел од Обединети Држави.
Во јануари 2006 година, Западот повторно предизвика контроверзи кога тој се појави на корицата на Rolling Stone во ликот на Исус носи круна од трње.
Подоцна во 2006 година, Вест имаше својата прва на голем број на инциденти поврзани со музиката награда настани. Откако во 2006 Греми номинации беа ослободени, Вест рече дека ќе "навистина имаат проблем", ако тој не добие албум на годината, велејќи: "Јас не се грижат што правам, не ми е грижа колку јас трик - вие никогаш не може да земе од износот на работа да го ставам во него. Не сакам да слушам дека сите политички коректните нешта. "на 2 ноември 2006 година, кога неговото" Touch The Sky "не успеа да добие Најдобра видео на MTV Europe Music Awards, Западна отиде кон сцената како награда беше да се претстави на правдата и човекоподобна мајмун за "We Are Your Friends" и тврдеше дека тој требало да ја освои наградата наместо. Стотици вести места во светот го критикуваа излив. На 7 ноември, 2006, Запад се извини за овој излив јавно за време на неговиот настап, како акт за поддршка за нивната У2 Вертиго концерт во Бризбејн. тој подоцна spoofed инцидентот во сезоната премиерата на Saturday Night Live. На 9 септември 2007 година, Запад сугерираше дека неговата трка мораше да прави со своето битие игнорирани за отварање од 2007 година MTV Video Music Awards (VMAs) во корист на Britney Spears, тврдел, "Можеби мојата кожа не се во право." Западбеше вршење на настанот; таа ноќ, тој изгубил сите 5 награди дека тој е номиниран за, вклучувајќи ги и најдобрите од мрежа Уметникот и видео на годината. По концертот, беше видно вознемирен дека тој го изгубил на VMAs две години по ред, се наведува дека тој не сакаше да се врати на МТВ никогаш повторно. Тој, исто така се појави на неколку радио станици велејќи дека кога тој направи песната "Stronger", дека тоа е неговиот сон да ја отворите VMAs со него. Тој исто така изјавил дека Спирс не беше хит во еден долг временски период и дека МТВ ја експлоатираат за рејтингот.
На 13 септември 2009, во текот на 2009 MTV Video Music Awards додека Тејлор Свифт е прифаќање на нејзината награда за најдобар женски видео, Вест излезе на сцената и го грабна микрофонот да се прогласи дека Beyoncé's видео за "Single Ladies (Put еден прстен на тоа)" , номиниран за истата награда, беше "една од најдобрите видеа на сите времиња". Тој потоа беше отстранет од остатокот од шоу за своите постапки. Кога Beyoncé подоцна ја доби наградата за најдобро видео на годината за "Single Ladies (Стави еден прстен на тоа), таа се вика брзо се на сцената, така што таа може да заврши нејзиниот прием говор. Западот бил критикуван од страна на различни личности за излив, и од страна на претседателот на САД Barack Obama, кој се нарекува Западот е "Jackass" во неофицијален коментар. Покрај тоа, Западот ВМА нарушување потекнуваат голем прилив на интернет слика memes со блогови, форуми и Twitter.com " tweets "со" Ајде да заврши "фото-шеги. Тој испратени две извинување за излив на неговиот личен блог, еден на ноќта на инцидентот и другите во истиот ден тој се појави на Jay Leno Show, за 14 септември 2009, каде што тој повторно се извини. [99] [108] По Свифт се појавија на View два дена откако во изблик, делумно за да разговараат за ова прашање, ја повика Западот да се извини лично. Swift рече дека ја прифатил неговата извинување. [109] [110] [111]

_________________
Kanye West Bgmileycyrus2411
Вратете се на почетокот Go down
 
Kanye West
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Лали Еспосито :: Музика :: Хип Хоп-
Отиди до: