Лали Еспосито
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Лали Еспосито

Македонски форум за Лали Еспосито lali-esposito.forummk.com
 
HomePortalБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Рок групата Green day

Go down 
АвторПорака
*sofeks*:D
Администратор
*sofeks*:D

Posts : 281
Парички : 365
Репутација : 0
Join date : 2009-10-31
Age : 24
Location : ХоУм☻☺

Рок групата Green day Empty
ПишувањеПредмет: Рок групата Green day   Рок групата Green day EmptyПет Ное 13, 2009 12:21 am

Green Day е американска рок трио формиран во 1987 година. [1] Групата е составена на Billie Joe Armstrong (вокал, гитара), Mike Dirnt (бас гитара, вокал), и Tre Cool (тапани) за дел од својата постоење.

Green Day првично беше дел од панк рок сцената во 924 Gilman Street во Беркли, Калифорнија. Нејзината почетокот на медиумите за независна издавачка куќа Lookout! Records заработени им fanbase гласачи, од кои некои се чувствува отуѓен, кога на бендот потпишани со голема етикета. [2] Сепак, неговата голема етикета деби Dookie (1994) стана Збег успех и на крај се продаваат над 10 милиони копии во САД и 15 милиони низ целиот свет. [3] Како резултат на тоа, Green Day беше широко кредитираат, Калифорнија заедно со колеги-панк бендови потомците и Rancid, со заживување на мејнстрим интерес во промовирањето и панк рок во Соединетите Американски Држави. [4] [5] Green Day's три следат -до албуми, Insomniac, Нимрод и техника не се постигне голем успех на Dookie, но тие се уште беа успешни, достигнувајќи двојно платина, двојно платина, злато статус соодветно. [6] Green Day's 2004 American Idiot рок-опера reignited на бендот популарност со помладата генерација, продажба на пет милиони копии во САД [7] бендот осмиот студиски албум на 21 век слом, бил издаден на 15 мај, 2009.

Green Day има продадено над 22 милиони плочи во Соединетите Американски Држави. [8] Тие се освои три Греми награди, за најдобар албум Дополнителна Dookie, најдобар рок албум за American Idiot, и регистар на годината за "Булеварот на Broken Dreams".
Вратете се на почетокот Go down
http://www.lali-esposito.forummk.com
*Maya
Портал Уредувач
*Maya

Posts : 74
Парички : 92
Репутација : 0
Join date : 2009-11-29

Рок групата Green day Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рок групата Green day   Рок групата Green day EmptyПон Ное 30, 2009 12:05 am

Супер се и овие
најмногу ми се допаѓа најновата песна 21 guns Cool

_________________
Рок групата Green day A3ce7955640894 Рок групата Green day C3181c55640895 Рок групата Green day D5915955640897
Вратете се на почетокот Go down
Simonka19Posts : 111
Парички : 163
Репутација : -2
Join date : 2009-12-21

Рок групата Green day Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рок групата Green day   Рок групата Green day EmptyПон Дек 21, 2009 9:56 pm

Топ се!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Рок групата Green day Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рок групата Green day   Рок групата Green day Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Рок групата Green day
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Лали Еспосито :: Музика :: Рок-
Отиди до: